Život slijepih osoba

lenta
Osjetilom vida primamo najviše informacija o svijetu oko sebe. Stoga se osoba koja izgubi vid počne više oslanjati na ostala osjetila, odnosno na sluh, njuh, opip i okus. Ljudi koji se suoče sa sljepoćom ili ozbiljnim oštećenjem vida u početku se obično ne mogu pomiriti s tim te se bore s tugom i strahom. No mnogi se uspiju prilagoditi novim životnim okolnostima, pa žive sretnim i smislenim životom. Postoje brojni razlozi zbog kojih čovjek može zadobiti teško oštećenje vida ili čak potpuno oslijepjeti. To se može dogoditi zbog raznih ozljeda i bolesti koje mogu uzrokovati oštećenja oka, vidnog živca ili mozga. Slijepa osoba prepoznaje ljude po glasu.” Osim toga, kao i svi drugi ljudi, slijepi obraćaju pažnju na ton nečijeg glasa jer on može odražavati različite emocije. Budući da slijepe osobe imaju izoštren sluh, pomoću zvukova mogu saznati puno toga o onome što ih okružuje, primjerice iz kojeg smjera dolazi neko vozilo, kolika je prostorija u kojoj se nalaze ili gdje su prepreke koje bi im se mogle naći na putu. Razni zvukovi iz okoline, primjerice glasovi ljudi i odjeci njihovih koraka, mogu pomoći osobi da stekne predodžbu o onome što je okružuje. Osjetilo njuha može čovjeku puno toga otkriti o njegovom okruženju. Ono mu može pomoći ne samo da prepozna  nešto po mirisu nego i da procijeni odakle miris dolazi. Slijepi se mogu puno bolje snalaziti u prostoru kad se služe štapom. Danas mnogim slijepim osobama stoje na raspolaganju razna pomagala koja im omogućavaju da nastave stjecati nova znanja te obogaćivati svoj život usvajanjem moralnih i duhovnih vrednota. Osim što mogu čitati publikacije na brajici, mogu slušati audiosnimke te koristiti računalnu opremu za slijepe i slabovidne osobe.
U gradskoj knjižnici Ogulin se također mogu posuditi zvučne knjige, nedavno je održana i književna večer sa Tomislavom Beronićem , koji je Udruzi slijepih Ogulin poklonio CD-e zvučnih knjiga Peta dimenzija i Tajanstveni tekton. Udruga slijepih Ogulin provodi projekt „Budi uz mene“ koji je u potpunosti financiran od strane Europske unije.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 487.920,00 kn, dok je sufinancirano od strane Eu također 487.920,00 kn. Trajanje projekta 08.01.2020.-08.01.2022.
Sadržaj publikacije/emitiranog materijala isključiva je odgovornost Udruge slijepih Ogulin.
Za više informacija o EU fondovima, molimo posjetite web stranicu Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije www.strukturnifondovi.hr, www.esf.hr .

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.