Zdravstvena njega osoba oštećena vida

http://www.udrugaslijepihogulin.hr/wp-content/uploads/2018/01/lenta.pngOsnovni cilj zdravstvene njege osoba s oštećenjem vida je postizanje neovisnosti osobe.
Da bi osoba bila neovisna neophodno je da aktivnosti svakodnevnog života obavlja samostalno. Značajan naglasak stavlja se na usvajanje vještina orijentacije i kretanja. Motivacija, strah, anksioznost, osjećaj bespomoćnosti, ovisnost o drugome i brojni drugi faktori mogu utjecati na proces stjecanja samostalnosti. I obratno, nesamostalnost u aktivnostima svakodnevnog života može potaknuti i pojačati negativne emocije.
Najčešći problemi ovih osoba su: smanjena mogućnost brige za sebe, smanjena mogućnost kretanja, neadekvatna prilagodba, oštećena socijalna interakcija, neučinkovita komunikacija, socijalna izolacija, strah, anksioznost, neupućenost u korištenje pomagala, visok rizik za pad, visok rizik za ozljede.
Udruga slijepih Ogulin, projektom “Videći pratitelj“ kojeg sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, pruža korisnicima usluge pratnje, te pomoć u različitim socijalnim aktivnostima (odlazak k liječniku, stomatologu, u ljekarnu, trgovinu, poštu, banku, Centar za socijalnu skrb, kulturno-zabavne institucije, općine, matični ured itd.), te ovisno o potrebi slijepe osobe – pomoć pri obavljanju administrativnih poslova slijepim osobama koje žive same i nemaju obveznika uzdržavanja niti članova obitelji u bližoj okolici – čitanje (dokumenata, pošte, uputnica, doznaka, recepata, uputa za korištenje itd.) i pisanje po potrebi.
Videći je pratitelj posebice koristan članovima koji stanuju u zabačenim dijelovima jer im se omogućuje realizacija obveza i potreba.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 465.120,00 kn, dok je sufinancirano od strane Eu također 465.120,00 kn. Trajanje projekta 27.11.2017.-27.11.2019.

Sadržaj publikacije/emitiranog materijala isključiva je odgovornost Udruge slijepih Ogulin.

Za više informacija o EU fondovima, molimo posjetite web stranicu Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije www.strukturnifondovi.hr, www.esf.hr .

20171206_093200       IMG-65eb80df255fa6fe9d72b7b8f0154ea1-V

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.