Zašto slijepi nose tamne naočale?

lenta-1024x400

Kao odgovor na ovo pitanje, većina ljudi bi rekla da osobe s oštećenjem vida nose nijanse pa se ne ističu u društvenim okruženjima. Činjenica da bi zanemarivanje njihovih očiju moglo učiniti druge oko njih neugodno, potiče te ljude da štite oči iza tamnih naočala.

Iako je to jedan od razloga zašto slijepi ljudi nose sunčane naočale, to sigurno nije jedini.

Postoje ljudi koji su zakonito slijepi, ali imaju vrlo maleno vidno polje koje im omogućuje da vide u uskoj zoni (često poznatoj kao “tunelska vizija”). Posebne naočale pomažu tim osobama da se bolje usredotoče i daju detalje učinkovitije.

Osobe s oštećenjem vida nose sunčane naočale kako bi zaštitile svoje oči od jakog sunčevog svjetla i drugih izvora svjetlosti

Dok neki slijepi ljudi nose redovite nijanse koje blokiraju štetno UV zračenje i smanjuju intenzitet ambijentalnog osvjetljenja, drugi nose nijanse po narudžbi koje štite njihove oči od određenih boja kojima su njihove oči posebno osjetljive.

Slijepi pojedinci obično nose tamne nijanse i nose bijeli štapić, osobito dok prolazi kroz gužve.

Drugi razlog zašto slijepi ljudi nose naočale je obavijestiti druge na daljinu, pogotovo na prepunim javnim mjestima, da “imam malo / nimalo vida”. Naočale, zajedno s bijelim štapom koje obično nose, implicitno kaže da su drugi bili malo oprezniji oko njih.

Udruga slijepih Ogulin želi svojim članovima pružiti što veću socijalnu uključenost putem projekta kojeg financira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, gdje uz pomoć videćeg pratitelja, članove uključuje u razne kulturne i obrazovne aktivnosti, ali i pruža pomoć videćeg pratitelja prilikom odlaska na liječničke preglede, trgovinu, banku i sl.. Ukupna vrijednost projekta iznosi 487.920,00 kn, u trajanju od 24 mj, tj. 08.01.2020.-08.01.2022.
Za više informacija o Eu fondovima, posjetite web stranicu Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU www.strukturnifondovi.hr , www.esf.hr .

(Sadržaj publikacije/emitiranog materijala isključiva je odgovornost Udruge slijepih Ogulin).