Stop nasilju nad slijepim i slabovidnim osobama!

Slijepe i slabovidne osobe izložene su različitim oblicima diskriminacije i nasilja, a specifičnost njihova oštećenja dodatno im otežava samozaštitu i dovoljno dobro zauzimanje za sebe.Nasilje nad osobama s invaliditetom vrlo je složen problem koji zahtijeva sustavna istraživanja na svim razinama i pažnju cjelokupne društvene zajednice. Pozornost treba usmjeriti na kontinuirano informiranje i unapređenje znanja o osobitostima funkcioniranja osoba s invaliditetom – za ovu prigodu slijepih i slabovidnih osoba, uz stalan proces učenja i destigmatizacije.  Pri tome osobito mjesto ima uloga policije, jer iz primjera i opisa iskustava vidimo da se slijepe i slabovidne osobe susreću s iznudama, prijevarama, asocijalnim ponašanjem, manjkom jednakopravnosti i slično. Zato je važno stvoriti kvalitetan odnos povjerenja, podrške i suradnje policije i osoba s invaliditetom, te poticati educiranost kako bi se ojačali kapaciteti za prepoznavanje i samoobranu od svih oblika diskriminacije i nasilja. U borbi protiv nasilja nad osobama s invaliditetom treba senzibilizirati javnost, djelovati na prepoznavanju rizičnih čimbenika, te prihvatiti invaliditet kao obilježje koje samo po sebi može u znatnoj mjeri činiti osobu ranjivom.

Udruga slijepih Ogulin dobivenim sredstvima EU  povećava socijalnu uključenost, te unaprijeđuje kvalitetu  života slijepim osobama putem pružanja usluga videćeg pratitelja.

Vrijednost projekta iznosi 465.120,00 kn, a sufinanciranje od strane Eu također iznosi 465.120,00 kn.

Trajanje projekta: 27.11.2017.-27.11.2019.

Za više informacija o EU fondovima, molimo posjetite web stranicu www.strukturnifondovi.hr

Sadržaj publikacije/emitiranog materijala isključiva je odgovornost Udruge slijepih Ogulin.