Jesmo li ikada razmišljali kako pomoći slijepoj osobi pri kretanju?

http://www.udrugaslijepihogulin.hr/wp-content/uploads/2018/01/lenta.png

Ako želimo pomoći slijepoj osobi, a ne znamo kako,možemo itekako pogriješiti. Tako je osobama oštećena vida prilikom kretanja  ponekad neophodna pomoć osoba  koja  vide.

Kako olakšati kretanje slijepim osobama?

Najvažnija stvar u svakoj komunikaciji, pa tako i u pružanju pomoći drugoj osobi je uspostavljanje prvog kontakta. Kada pristupamo slijepoj osobi najbolje je upitati smirenim glasom “Mogu li vam pomoći?” ili nešto slično.

Ako slijepa osoba prihvati ponuđenu pomoć, stanemo pokraj njene slobodne ruke. Slijepa osoba će vodičevu ruku uhvatiti odmah iznad lakta. Njena ruka je savijena u laktu. Na taj način je slijepa osoba pola koraka iza vodiča. Takav položaj joj omogućava da preko vodičeve ruke osjeti sve važne informacije o kretanju i da ima dovoljno vremena da pravovremeno protumači te informacije.

Napominjemo da NIKADA nemojte slijepu osobu uhvatiti za ruku ili rame i gurati ju ispred sebe!

U nekim situacijama je neophodno hodati tako da je slijepa osoba iza vodiča. Tada vodič pomakne ruku iza svojih leđa, a slijepa osoba se pomakne za rukom i hoda iza vodiča. Neposredno prije dolaska do stepenica ili rubnika ili bilo kakve značajne promjene u visini terena po kojem se krećete malo zastanite, možete i reći što se nalazi ispred. Kad zakoraknete slijepa će osoba osjetiti promjenu u visini vaše ruke i znat će kako postupiti.

Tako uz pomoć projekta kojeg  sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, Udruga slijepih Ogulin povećava socijalnu uključenost , te  unaprjeđuje kvalitetu života slijepim osobama putem pružanja usluga videćeg pratitelja. Pomoć članovima obuhvaća pratnju  do raznih ustanova, trgovina , na razna događanja,  kao i pomoć pri čitanju razne dokumentacije.

Vrijednost projekta: 465.120,00

Sufinanciranje od strane EU: 465.120,00

Trajanje projekta: 27.11.2017.-27.11.2019.

Za više informacija o EU fondovima, molimo Vas da posjetite web stranicu Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije www.strukturnifondovi.hr

 

Sadržaj publikacije/emitiranog materijala isključiva je odgovornost udruge slijepih Ogulin.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.