Budi uz mene važnost videćih pratitelja

lenta

 Postoje brojni razlozi zbog kojih čovjek može zadobiti teško oštećenje vida ili čak potpuno oslijepjeti. To se može dogoditi zbog raznih ozljeda i bolesti koje mogu uzrokovati oštećenja oka, vidnog živca ili mozga. Ljudi koji se suoče sa sljepoćom ili ozbiljnim oštećenjem vida u početku se obično ne mogu pomiriti s tim te se bore s tugom i strahom. No mnogi se uspiju prilagoditi novim životnim okolnostima, pa žive sretnim i smislenim životom. Osjetilom vida primamo najviše informacija o svijetu oko sebe. Stoga se osoba koja izgubi vid počne više oslanjati na ostala osjetila, odnosno na sluh, njuh, opip i okus. Jedan dio slijepih osoba, zbog različitih barijera, nije dovoljno samostalan u kretanju i neophodna im je svakodnevna pomoć videćih pratitelja ; bilo kao vodiča do određene lokacije, bilo kao prijevoza. Ali i slijepe osobe koje se izuzetno dobro samostalno kreću, dosta često trebaju pomoć kada odlaze na nove lokacije koje su im nepoznate. Iz toga razloga slijepima je jako važno da imaju pratećeg vidioca na raspolaganju.

Udruga slijepih Ogulin provodi dvogodišnji EU projekt „Budi uz mene“

Vrijednost projekta: 487.920,00 kn

Sufinanciranje od strane EU: 487.920,00

Trajanje projekta: 08.01.2020.-08.01.2022.

Sadržaj publikacije/emitiranog materijala isključiva je odgovornost Udruge slijepih Ogulin.

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.